Bruksizm to schorzenie, które szczególnie będzie zauważalne w nocy, polega na tym, że ktoś zgrzyta zębami przez sen i prowadzi do ich ścierania. Nieleczony problem będzie groźny nie tylko dla zębów. Prowadzić będzie do powtarzających się bólów głowy, stawów czy karku a nawet oczu. (http://www.pro-orto-dent.pl/leczenie-zebow.html)

Jakie są objawy bruksizmu?

Charakterystyczne objawy to przede wszystkim trzaski stawach skroniowo – żuchwowych trakcie ziewania czy gryzienia jabłka. Inne to kwadratowy kształt, który twarz przybiera z powodu nadmiernie rozbudowanych mięśni. Nocne zgrzytanie zębami prowadzi do nawracających bólów głowy. Daje się odczuć rano, tuż po przebudzeniu. Pojawia się także ból szyi, karku czy pleców. Osoby cierpiące na ten problem latami nie mogą znaleźć przyczyn.

Jeśli jednak zbadamy jak wygląda stan uzębienia będzie można zauważyć wtedy znaczące starcie zębów, często żółte plamki na powierzchniach trzonowców, co związane jest ze zniszczonym szkliwem, które będzie tak uszkodzone przez zgrzytanie. Innym objawem będzie szczególna wrażliwość uzębienia. Ból pojawia się przy przyjmowaniu zimnych oraz ciepłych pokarmów. Starte szkliwo nie chroni tkanek zęba przed bodźcami.

Chorujesz na bruksizm?

Jeśli chcemy uzyskać odpowiedź na taką pytanie to musimy udać się do stomatologa, który sprawdzi stan zębów i dość szybko zauważy potencjalnie problem.

Zniszczone szkliwo zęba

Skutki bruksizmu

Pod wpływem zgrzytania będzie dochodzić do zmian chorobowych w stawach skroniowo - żuchwowych, które pojawiają się zdjęciu RTG. To dowód na obecność tej choroby. Ważny dla niektórych osób, które nie będą w stanie połączyć bólu pleców, karku czy głowy ze zgrzytaniem i dlatego szukają oni pomocy u innych specjalistów.

Czy stres powoduje bruksizm?

Rzeczywiście wielu ludzi sukcesu na tą chorobę cierpi co może się wiązać z tym, że nie mają oni możliwość wyładowania kumulowanych emocji. Jeśli nie mają one ujścia to właśnie w nocy pojawia się zgrzytanie i w ten sposób te emocje są likwidowane.

Brak magnezu

Na pojawienie się tego właśnie problemu wpływać mogą również braki magnezu. Dlatego właśnie stomatolodzy radzą przeprowadzić badanie krwi. Najczęściej właśnie brak minerałów tutaj będzie problemem i ich uzupełnienie może doprowadzić do poprawy sytuacji. Dzięki temu uda się jakoś ten poważny problem pokonać.

Sylwia Michoń