Dlaczego moje zęby nie są już śnieżnobiałe?

Jeszcze nie tak dawno może mieliśmy białe zęby, ale ich blask został stracony?

Jeśli tak się stało warto wiedzieć, dlaczego i jak można sobie z tym poradzić.

Jakiego jedzenia i picia unikać, aby zachować biel zębów?

Mamy kilka podstawowych przyczyn, które decydują o tym, że pojawiają się przebarwienia na zębach. (http://www.pro-orto-dent.pl/stomatologia-estetyczna.htmlNiektóre z tych przyczyn leżą w naszej lodówce. Na pewno niektóre owoce takie jak jeżyny, jagody czy wiśnie nie będą odpowiednie. Mamy tam antocyjany, organiczne związku chemiczne, które mogą powodować, że na kamieniu nazębnym pojawiać się będą ciemne przebarwienia. Jeśli lubimy te owoce nie musimy z nich rezygnować, po zjedzeniu warto umyć zęby albo tez je płukać ciepłą wodą. Wszyscy wiedzą, że jedna z używek, która najbardziej szpeci nasz uśmiech to kawa. Mamy tam garbniki, które decydują o tym, że na zębach pojawia się żółtawy odcień.

Garbniki występują również w herbacie. Pocieszające będzie to, że herbata zawiera również chroniące żeby przez próchnicą polifenole. Podobnie jak niektóre owoce także czerwone wino ma antocyjany, które mogą zaciemnić nasze zęby. Dbaj o higienę jamy ustnej Istotną rolę w pielęgnowaniu uśmiechu odgrywa codzienne szczotkowanie zębów, a zmiana nawyków może przynieść naprawdę znaczące rezultaty.

Pamiętajmy, by myć zęby co najmniej trzy razy dziennie przez około 3 minuty próbując dotrzeć również do tych powierzchni, które są niedostępne.

Sposób na przebarwienia zębów

Jakie choroby wywołują przebarwienia zębów?

Także niektóre choroby mogą powodować przebarwienia na zębach, szczególnie takie, które działają na szkliwo oraz zębinę. Do przebarwień dochodzi również w trakcie poddawania osoby chorej terapii: chemioterapii antybiotykami – tetracykliną i doksycykliną lekami antyhistaminowymi lekami przeciwpsychotycznymi lekami na nadciśnienie.

Pozostałe przyczyny powstawania przebarwień na zębach

Niektóre z materiałów stosowany w stomatologii m.in. wypełnienia amalgamatowe, takie jak siarczek srebra mogą nadawać zębom szary odcień. Uśmiech żółknie również z wiekiem, zewnętrzna warstwa szkliwa na zębach będzie się ścierać i ukaże się żółty kolor zębiny. Pamiętajmy, że również nadmiar fluoru wpływa na zęby, dlatego trzeba uważać z ilością produktów z fluorem, by tej dawki nie było za dużo.