Jakie napoje niszczą zęby?

Chyba każdy z nas w ciepłe dni sięga chętnie po różnorakie orzeźwiające napoje. Należy jednak uważać na to co będziemy pić. Kolorowe gazowane napoje mają masę cukru, popularne energetyki będą niszczyć zęby.

Co szkodzi zębom?

Zębom będzie szkodzić cukier, który znajduje się w napojach, kwasy i barwniki. Szczególnie dzieci są narażone na działanie takich napojów.

Słodkie, zimne, gazowane – czego nie pić?

Cola, napoje energetyczne z kofeiną, a nawet mrożone herbaty są na czarnej liście wszystkich dentystów. Wszystko będzie związane z tym, że w składzie znajduje się chemia. Będzie ona podrażniać nasze żeby, ale może także prowadzić do erozji szkliwa, a dalej nawet do próchnic. Tymczasem Polak rocznie wpija około 46 l napojów gazowanych kolorowych. (http://www.pro-orto-dent.pl/leczenie-zebow.html) Tylko około 2 procent naszych rodaków będzie sprawdzać jak wygląda kwestia składu chemicznego takiego napoju. W upalne dni nie zastanawiamy się nad tym co pijemy. Sięgamy po napoje, ponieważ zależy nam na ochłodzie. Tymczasem to większość z nich będzie że działać na nasza dietę.

W składzie znajdują się niebezpieczne kwasy fosforowe czy też cytrynowe, które będą podnosić pH i doprowadzą do rozpuszczenia szkliwa. Wiele posiada w składzie cukier w różnych postaciach a to będzie oznaczać, że stają się one pożywką dla bakterii. Wiele popularnych napojów posiada również dodatki w postaci barwników i dodatków smakowych, które odbarwiają nasze zęby i mogą się również stawać przyczyną pojawienia się reakcji alergicznych organizmu. W napojach kolorowych króluje chemia i cukier, którego w półlitrowej butelce mamy nawet piętnaście łyżeczek.

Napoje gazowane niszczą zęby

Kwasy zawarte w napojach zarówno tradycyjnych jak i light niszczą nasze szkliwo w taki sam sposób. Będą one również stawać się przyczyną podrażnień dziąseł czy języka. Na tym jednak nie będzie się kończyć lista tych składników, które nie są odpowiednie i napojów, których nie powinna się spożywać. Groźne są dla nas również zimne napoje, bo nasz organizm ma 36,6 stopnia a spożywając prosto z lodówki napój, który ma kilka stopni przyczyniamy się do tego, że w organizmie będzie dochodzić do reakcji na szok termiczny i szkliwo może pękać. To zaś prowadzić będzie do pojawienia się mikroszczeliny, gdzie bakterie szybko będą się rozwijać i narażenie na próchnicę będzie znaczące.

Zasady picia słodkich i gazowanych

Nie będzie to znaczyć, że należy z nich całkowicie rezygnować. Niektórzy to zalecają. Ale można stosować się do kilku zasad i ryzyko problemów z uzębieniem uda się w pewien sposób zmniejszyć.

Cukier i kwas niszczą zęby

Jeśli kusi nas zimny słodki napój to musimy pamiętać, że nie płuczemy napojem ust, ale staramy się go od razu połykać. Unikniemy wtedy osadzania się kwasów i cukrów na szkliwie zębowym. Opuszczamy takie napoje przed snem, ponieważ cukier jaki się tam znajduje dłuższy czas będzie na nasze szkliwo działał i powodować będzie wiele niekorzystnych reakcji.

Klaudia Iwańska

Redakcja mlodziezowy-lks.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Skorzystaj z naszego doświadczenia w dziedzinie stomatologii.

Czym jest bruksizm?
Dlaczego warto zainwestować w aparat ortodontyczny?
Czy wada zgryzu może być niebezpieczna?

O wszystkim dowiesz się z naszego portalu.