Czym jest korona protetyczna?

Naturalny ząb będzie miał korzeń oraz koronę. Korona to cześć, którą widzimy w ustach i to od niej zależy estetyka uśmiechu.

Jeśli naturalny ząb będzie zniszczony w takim stopniu, że jego naprawa przez plombę nie będzie możliwa to rozwiązaniem może się okazać również korona protetyczne.Korona jest zacementowana na stałe, a to będzie znaczyć, że nie można jej wyciągać z ust, ponieważ oprócz odtworzenia uszkodzonego zęba, korona będzie poprawiać również kształt oraz wielkość i kolor. Korony stanowią również istotną cześć leczenia implantologicznego, ponieważ sam implant odtwarza część korzeniową zęba a za funkcjonalność odpowiadają korony protetyczne. (http://www.pro-orto-dent.pl/protetyka.html)

Kiedy wymagana jest korona protetyczna?

Wskazania do wykonania koron to:

- znaczące zniszczenie naturalnej korony zęba spowodowane próchnicą albo też jakimś urazem i patologiczne starcie

- po tym jak wszczepiony będzie implant, by uzupełniać brak zęba

- po leczeniu kanałowym jako wzmocnienie

- przez wzgląd estetyczny, zęby były przebarwione, pojawiały się defekty szkliwa, o niekorzystnym kształcie albo nieprawidłowo ustawione, gdy chodzi o łuk zębowy

- korekta stosunków zwarciowych, by unikać leczenia ortodontycznego.

Implanty zębów

Czy korona protetyczna to najlepsze rozwiązanie?

Korony są stosowane tylko w momencie, gdy już nie ma innej możliwości rekonstrukcji korony zęba. Są one dobrym rozwiązaniem wzmacniającym stały ząb, poprawiający jego funkcjonalność oraz estetykę albo tez odbudowuje brakującą część koronową na korzeniu czy też implancie.

Z czego składa się korona protetyczna?

Korony będzie można wykonywać z różnorakich materiałów. Akryl oraz kompozyt będzie się stosować przy koronach tymczasowych. Docelowo korona powinna być zrobiona z metalowych elementów albo tez z porcelany na metalowej podbudowie. Niekiedy wykonuje się już korony pełno ceramiczne. We współczesnym leczeniu jednak korony metalowe w całości już są stosowane rzadko ze względu, że nie wyglądają zbyt dobrze.

Jednak trzeba pamiętać, że są to takie materiały, które na fundament zawsze nadają się doskonale. Przez połączenie metalu i porcelany mamy takie rozwiązanie, które charakteryzuje się bardzo dobrą wytrzymałością a jednocześnie również wygląda świetnie i będziemy z tego rozwiązania zadowoleni.

Karolina Nyczko

Redakcja mlodziezowy-lks.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Skorzystaj z naszego doświadczenia w dziedzinie stomatologii.

Czym jest bruksizm?
Dlaczego warto zainwestować w aparat ortodontyczny?
Czy wada zgryzu może być niebezpieczna?

O wszystkim dowiesz się z naszego portalu.