Dlaczego warto mieć aparat ortodontyczny?

Najczęściej dentysta zaleca używanie aparatu, by poprawić fizycznie wygląd twarzoczaszki pacjenta. Dzięki leczeniu ortodontycznemy korygowane są problemy takie jak stłoczone żeby czy nagryz pionowy albo też przodozgryz. Niewłaściwe ułożenie żuchwy i zaburzenia stawów szczękowych. (http://www.pro-orto-dent.pl/ortodoncja.html)

Kiedy założyć aparat ortodontyczny?

Pacjenci z problemami ortodontycznymi mogą korzystać z leczenia praktycznie w każdym wieku. Idealny czas na jego rozpoczęcie to wiek między 10 a 14 rok życia, kiedy głowa i usta nadal rosną a żeby łatwiej będą się poddawać prostowaniu. Ponieważ dokonywanie korekt może być traumatycznym przeżyciem rodzice muszą z dziećmi to omówić, wytłumaczyć na czym rzecz polega. Jednak aparat ortodontyczny nie jest wyłącznie dla dzieci. W celu dokonania korekt i poprawy jakości uśmiechu również coraz więcej dorosłych osób zaczyna nosić aparaty.

Jaki aparat wybrać?

Oczywiście dentysta będzie wiedział najlepiej jakie urządzenie będzie dla nas najlepsze, ale pacjent również ma tutaj swój wybór. Najbardziej popularne rozwiązanie to klamry ortodontyczne, które wykonywane są z metalu albo tworzywa sztucznego. Przykleja się je do zębów i dlatego będą mniej widoczne. Aparat ortodontyczny lingwalny ma klamry, które pozwalają na jego umocowanie z tyłu zębów. Dzięki temu jest ukryty. Szynowy to tradycyjny aparat, który będzie pokrywać większość zębów metalowymi blaszkami. Wszystkie zęby w aparatach są ustawione do odpowiedniej pozycji poprzez użycie specjalnych drutów.

Korekta zębów

Jak długo nosić aparat?

Oczywiście zależeć to będzie od pacjenta i przygotowanego planu leczenia. Długość leczenia zależy od wieku oraz tego jak bardzo rozbudowany będzie problem ze zgryzem czy tez rozstawem zębów. Większość pacjentów będzie nosić aparat ortodontyczny przez okres między 18 a 30 miesięcy. Następnie ustalający przez okres od kilku miesięcy do dwóch lat, aby ustawić oraz wyrównać tkanki, które otaczają wyprostowane zęby.

Niektórzy pacjenci będą zmuszeni do noszenia elementu ustalającego na stałe, by nie dopuścić do stanu sprzed leczenia. Jest to bardzo ważne, bo bez wizyt kontrolnych bardzo szybko może się okazać, że problemy wrócą.

Sylwia Michoń

Redakcja mlodziezowy-lks.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Skorzystaj z naszego doświadczenia w dziedzinie stomatologii.

Czym jest bruksizm?
Dlaczego warto zainwestować w aparat ortodontyczny?
Czy wada zgryzu może być niebezpieczna?

O wszystkim dowiesz się z naszego portalu.