Czy są przeciwwskazania do wszczepiania implantów?

We Wrocławiu przeciwwskazaniem do zabiegów wszczepiania implantów należą między innymi choroby nowotworowe, osłabiony układ immunologiczny, ciężkie choroby, czyli czynniki, które wynikają z ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Przeciwwskazaniem są także czynniki, które wynikają ze stanu uzębienia.  (http://www.pro-orto-dent.pl/Implanty.html) Należą do nich przede wszystkim: zbyt mała ilość kości w miejscu, w którym ma być wszczepiony implant, próchnica, nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

Implanty - przeciwwskazania

Przeciwwskazania do wszczepiania implantów stomatologicznych można podzielić na bezwzględne i względne. Do tych pierwszych zaliczają się, które takie leczenie całkowicie wykluczają, to tych drugich należą te w przypadku, których stopień ryzyka jest oceniany indywidualnie w odniesieniu do konkretnego pacjenta. Do przeciwwskazań bezwzględnych należą więc: systemowe choroby tkanki kostnej, AIDS, osteoporoza, ciężka cukrzyca, choroby nerek, stawów i wątroby. Leczeniu implantologicznemu nie zostaną poddani także ci pacjenci, których oczekiwania dotyczące wyniku estetycznego są zbyt wysokie i nierealne.

Implanty zębów

Istnieją także przeciwwskazania bezwzględne, które maja charakter czasowy.

Są to: ciąża, ostre choroby zakaźne, zażywanie stosowanych w chorobach nowotworowych leków immunosupresyjnych, uzależnienie od narkotyków lub alkoholu, radioterapia w obrębie szyi i głowy, zaburzenia krzepliwości krwi, niewydolność krążenia, palenie papierosów, choroby psychiczne, którym towarzyszą zaburzenia przemiany materii, dużego stopnia zanik kości żuchwy i szczęki, suchość jamy ustnej, zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej mające charakter patologiczny.

Do zabiegu wszczepiania implantów mogą nie zostać zakwalifikowane także osoby, które mają niewyleczone stany zapalne dziąseł oraz niewyleczone inne zęby, niewłaściwie dbają o higienę jamy ustnej i nie maja motywacji, aby to zmienić, osoby z parafunkcjami (zgrzytanie bądź zaciskanie zębów, bruksizm). Wrocławscy stomatolodzy zanim podejmą decyzję o przeprowadzeniu leczenia implantologicznego zawsze wykluczają czynniki, które zwiększają ryzyko ewentualnych powikłań. Podchodzą do każdego pacjenta indywidualnie.