Aparaty ortodontyczne

Aparaty ortodontyczne są przygotowywane pod kątem fizjologicznego zwarcia między dolną oraz górną szczęką. Także w sposób właściwy gwarantuje wyrównanie oraz ustawienie zębów w łukach zębowych. Rozróżnia się obecnie wiele aparatów w zależności od tego jakie są stosowane zamki. Najbardziej popularne są oczywiście aparaty ruchome i stałe, ale ostatecznie to lekarz będzie zawsze decydował o tym jaki konkretnie aparat w przypadku danej osoby będzie właściwym wyborem.

Aparat ruchomy

Taki typ aparatu stosuje się u dzieci oraz nastolatków. Oczywiście po pojawieniu się stałych zębów. Należy mieć to w uwadze, że ten aparat nadaje się do stosowania wyłącznie w przypadku, gdy są mniejsze wady zgryzu. Sama nazwa nam sugeruje, że to aparat, który będzie się wyjmować a więc będzie noszony przez kilkanaście godzin na dobę. Po tym czasie trzeba będzie go wyjąć, pacjent sam to robi. Aparat składa się z akrylowej płytki i prętów z drutu może mieć śruby i sprężyny.

Zalety

- łatwo pozwala utrzymywać higienę w jamie ustnej

- ciało akceptuje generowaną siłę i nie ma tutaj problemów z resorpcją korzeni

- nie ma dużego bólu

Wady

- czas leczenia będzie przedłużony

- jeśli chodzi o problemy z górnymi drogami oddechowymi to noszenie aparatu wtedy nie jest możliwe, leczenie musi być przerywane.

- na początku mogą być problemy z wymową.

Aparat ortodontyczny stały

Tego typu aparat jest stosowny u pacjentów, którzy mają stałe zęby i z jego pomocą będą możliwości korygowania większych wad zgryzu niż z aparatami ruchomymi. Cały okres leczenia będzie związany z aparatem, który do zębów jest przytwierdzony z użyciem specjalnego kleju. Powinien znajdować się na zębach około dwa lata. Aparat składać się będzie z zamków, ligatur, łuków, które będą działać siłą na żeby. Aparaty stałe nie będą zdejmowane i dlatego trzeba umieć dbać o ich higienę. Należy między innymi usuwać dokładnie resztki pokarmu. Jeśli się tego nie będzie robić rozwój próchnicy jest gwarantowany. Poza myciem tradycyjnym warto stosować specjalne szczotki.

Zabiegi stomatologiczne

Zalety

- taki aparat jest najbardziej skuteczny

- nie będzie problemów z wymową

- można go używać nawet w momencie, gdy są jakieś problemy z górnymi drogami oddechowymi czy alergiami.

Wady

- w niektórych przypadkach pojawia się bolesność

- duże siły działają na zęby i to prowadzi do resorpcji korzeni i dalej do problemów z uzębieniem

- utrzymanie higieny w jamie ustnej będzie kłopotliwe, zajmuje sporo czasu, a w zamkach pojawiać się będą resztki pożywienia dlatego to czyszczenie jest kłopotliwe

Sylwia Michoń

Redakcja mlodziezowy-lks.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Skorzystaj z naszego doświadczenia w dziedzinie stomatologii.

Czym jest bruksizm?
Dlaczego warto zainwestować w aparat ortodontyczny?
Czy wada zgryzu może być niebezpieczna?

O wszystkim dowiesz się z naszego portalu.