Papaja, borówka i jeżyna – oręż w walce z rakiem jamy ustnej

Rak jamy ustnej – jak mu zapobiec?

Naukowcy z Hongkongu prowadzili badania nad rosnącą w Ameryce Środkowej papają, jeżyną i borówką amerykańską. W świetle ich badań owoce te mogą stać się orężem w walce z nowotworami jamy ustnej. Swoje wyniki naukowcy z Hongkongu opublikowali w wydawanym w Wielkiej Brytanii piśmie Journal of Cancer Research, czyli „Badania nad rakiem”. Wyniki te wskazują, że kwas salicylowy oraz związku lupeolu, które zawierają wymienione owoce zapobieają rozwojowi komórek nowotworowych oraz trzykrotnie szybciej zmniejszają rozmiar nowotworu niż stosowana w leczeniu konwencjonalnym cisplatyna. (http://www.pro-orto-dent.pl/leczenie-zebow.html)

Jak działa kwas salicylowy?

Za rozwój komórek, w tym także tych nowotworowych, odpowiedzialna jest naturalna proteina o nazwie NfkB. Kwas salicylowy blokuje tę proteinę. Doktor Nigel Carter, który pełni funkcję dyrektora naczelnego Brytyjskiej Fundacji Zdrowia Stomatologicznego wyraził następującą opinię: „Wiemy, że zdrowa dieta, która w piątej części składa się z warzyw i owoców, może w znaczący sposób zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór jamy ustnej. Mimo to doniesienia, że niektóre z owoców mogą okazać się pomocne w walce z rakiem u osób, które już zachorowały są odkryciem niezwykle zaskakującym”.

Nowotwór jamy ustnej

Kontynuując swoją wypowiedź doktor Carter stwierdził iż: „badania są jednak jeszcze we wstępnej fazie. Można jednak założyć, że obecne w jeżynie, papai, czarnej porzeczce, czy w borówce amerykańskiej związki lupeolu, mogą być bardziej skuteczne od leków tradycyjnych i mogą przeciwdziałać rozwojowi komórek nowotworowych w jamie ustnej”. Doktor Nigel Carter dodał również: „Mieszkańcy Wielkiej Brytanii mają niewielką świadomość na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą rak jamy ustnej.

Aż połowa mieszkańców wysp brytyjskich nie zdaje sobie sprawy, iż największe czynniki zwiększające ryzyko zachorowania to nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Co więcej, co czwarty mieszkaniec Wielkiej Brytanii nawet nie wie, że istnieje taka choroba, jak rak jamy ustnej”. Każdego dnia średnio co pięć godzin w samej Wielkiej Brytanii na raka jamy ustnej umiera jedna osoba.

Z roku na rok wykrywanych jest także coraz więcej przypadków zachorowania na raka jamy ustnej. Szanse na wyleczenie wzrastają, kiedy choroba zostanie wykryta we wczesnym stadium”.