Zgryz na 1000 sposobów – rodzaje wad

Idealnie dopasowane łuki zębowe zdarzają się rzadko i często związane są z mniejsza albo większą ingerencją ortodonty. Rasa kaukaska, która na naszych terenach jest przeważającą ma tendencje do zmian w ustawieniu zębów, ponieważ procesy, które wpływają na ściskanie łuków zębowych mogą trwać nawet do 45 roku życia. Ortodonta będzie rozpoznawał wadę albo wady w oparciu o przebieg łuków zębowych i położenie zębów a także ich wielkość. Wyróżniamy kilka podstawowych wad na jakie można wskazać. (http://www.pro-orto-dent.pl/ortodoncja.html)

Zgryz krzyżowy

Dolne zęby, które są w różnych odcinkach ustawione na zewnątrz w stosunku do górnych zębów. Nasilone wady tego typu powodować mogą asymetrię twarzy, mogą tez prowadzić do przyspieszonego ścierania się zębów.

Zgryz przewieszony

Występuje tutaj, gdy będzie dochodzić do poszerzenia szczęki albo też zwężenia żuchwy, w efekcie czego górne zęby rozmijają się z dolnymi w bocznych odcinkach łuku zębowego, nie będą uczestniczyć w zgryzie. Wada ta jest nasilona, poważnie ogranicza wydajność żucia i może prowadzić do przeciążenia zębów.

Tyłozgryz

Łuk dolnych zębów cofnięty w stosunku do górnych. Siekacze nie stykają się a dolna warga będzie cofnięta. Pacjenci z nasiloną wadą mają często problemy z górnymi siekaczami.

Duża wada zgryzu

Przodozgryz

Sytuacja odwrotna do tyłozgryzu. Przednie zęby są wysunięte przed górne. Wada ta powoduje wysunięcie dolnej wargi. Często też broda idzie do przodu. Zwykle ma to bezpośredni związek z problemami estetycznymi.

Zgryz otwarty

W tym przypadku nie będzie dochodzić do kontaktu między górnym i dolnym łukiem zębowym. Brak kontaktu dotyczyć może przednich zębów albo też bocznych. Zgryzom otwartym przednim często towarzyszą również wady wymowy.

Zgryz głęboki

O tej wadzie mówimy wtedy, gdy siekacze zakrywają więcej niż połowę dolnych zębów. W skrajnych przypadkach zęby przednie kaleczą przedsionek jamy ustnej oraz podniebienie. Nieleczone zgryzy głębokie mogą mieć również zły wpływ na uzębienie i może nawet dojść do wczesnej utraty zębów zębów.

Stłoczenie zębów

Zęby okazują się za duże w stosunku do wyrostków zębodołowych, w których się znajdują. W rezultacie dochodzi do ściśnięcia w łuku zębowym. Sytuacja taka będzie poważnym utrudnieniem dla zabiegów higienicznych i skutkować może również podatnością na próchnicę oraz choroby przyzębia.

Klaudia Iwańska

Redakcja mlodziezowy-lks.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Skorzystaj z naszego doświadczenia w dziedzinie stomatologii.

Czym jest bruksizm?
Dlaczego warto zainwestować w aparat ortodontyczny?
Czy wada zgryzu może być niebezpieczna?

O wszystkim dowiesz się z naszego portalu.