Stereotypy o stomatologach do lamusa

Współczesne gabinety stomatologiczne wypełnione są nowoczesną aparaturą, a leczenie odbywa się praktycznie bezboleśnie, mimo tego dentyści wciąż cieszą się nie najlepszą opinią. Wiele osób stara się korzystać z ich usług tylko wtedy, gdy zaistnieje taka konieczność, lekceważąc często fakt, że choroby zębów mogą przyczynić się do znacznego pogorszenia ogólnego stanu zdrowia, prowadząc nierzadko do chorób serca, cukrzycy czy nowotworów.

Jak wynika z przeprowadzonych badań naukowych, 10% Polaków i 3% Polek nigdy nie byłou dentysty, a 17% Polaków odwiedza dentystę raz na kilka lat, zazwyczaj w sytuacji podbramkowej.

Wyjątkiem od reguły okazuje się również zalecane trzyminutowe szczotkowanie zębów dwa razy dziennie – zalecenie to respektuje zaledwie jedna czwarta Polaków, a co gorsze, niemalże milion osób nie posiada nawet własnej szczoteczki do zębów.

Szczęściem w nieszczęściu jest to, że ten niepokojący trend zaczyna się sukcesywnie zmieniać. Dla wielu osób dentysta staje się sprzymierzeńcem w drodze do uzyskania pięknego uśmiechu.

Strach przyczyną lęku przed dentystą

Znaczna część Polaków (43%) nie chodzi do dentysty głównie ze strachu. Lęk przed wizytą w gabinecie stomatologicznym określany jest mianem dentofobii. Ludzie obawiają się nie tylko bólu, ale także wstydu i upokorzenia wynikającego z tego, że ich zęby są w opłakanym stanie. W pierwszym przypadku skutecznym rozwiązaniem okazuje się znieczulenie komputerowe, natomiast druga kwestia to zwykły mit – dentyści na co dzień spotykają się z różnymi przypadkami.

Pacjenci wiele wymagają od gabinetów – ładnego wystroju, nowoczesnego sprzętu, niekiedy wręcz atrakcyjnego dentysty – ostatnie kwestia jest oczywiście względna, nie mniej jednak należy przyznać, że współczesne gabinety stomatologiczne spełniają najwyższe standardy zarówno w zakresie wyposażenia, jak i fachowości lekarzy dentystów.

Historyczne aspekty stomatologii

Dzień Dentysty to doskonała okazja, by zaprezentować historię tego zawodu. Pomocne w tej kwestii okazują się organizowane przez Uniwersytet Białostocki zajęcia muzealne, których celem jest przedstawienie realiów gabinetów dentystycznych z minionego stulecia. Uczestnicy zajęć „Z wizytą u stomatologa” będą mieli możliwość dotknięcia eksponatów, jak również wykonania gipsowego odlewu szczęki.

Światowy Kongres Stomatologiczny w Polsce

W 2016 roku obchody Dnia Dentysty w Polsce miały charakter szczególny - we wrześniu w Poznaniu odbył się Doroczny Światowy Kongres Stomatologiczny FDI. Głównym tematem czterodniowego spotkania był wpływ stanów patologicznych jamy ustnej na zdrowie.

Kongres miał na celu zwrócenie uwagi na fakt, że stan jamy ustnej w znaczny sposób wpływa na ogólny stan zdrowia człowieka.

Nie tylko próchnica i parodontoza

Wielu lekarzy alarmuje, że patologie w obrębie jamy ustnej mogą przyczynić się do powstawania wielu chorób, które często nie są kojarzone z chorobami zębów. W grupie tej znajdują się m.in.: cukrzyca i cukrzyca ciążowa, nadciśnienie tętnicze, choroby serca z miażdżycą i zawałem włącznie, problemy z kręgosłupem, stany zapalne uszu, oczu i zatok, zapalenie opon mózgowych, zmiany alergiczne, a także choroby nerek.

Choroby zębów mogą ponadto wpływać na zaburzenia emocjonalne, przyczyniać się do powstawania zmian nowotworowych, a nawet sepsy.

Dzieje się tak w sytuacji, gdy bakterie przedostaną się do krwiobiegu, za którego pośrednictwem mogą dotrzeć do wielu narządów, uszkadzając je lub zakażając, a w efekcie przyczyniając się do powstawania mniej lub bardziej poważnych stanów chorobowych.

Schorzenia powstałe na tej płaszczyźnie określane są mianem chorób odogniskowych i są one szczególnie niebezpieczne dla dzieci.